استان کرمان را بشناسیم

استان کرمان را بشناسیم

استان کرمان را بشناسیم
استان کرمان پهناورترین استان کشور و نگین کویر فلات ایران است که در جنوب شرقی کشور قرار دارد. این استان در سال ۱۳۱۶ به استانی مستقل تبدیل شد و شامل ۲۳ شهرستان، ۷۳ شهر، ۵۷ بخش و ۱۶۲ دهستان است. انار، بافت، بردسیر، بم، جیرفت، کرمان، شهربابک، سیرجان، رفسنجان، فهرج و کهنوج از جمله‌های شهرستان‌های استان هستند.

استان کرمان با مرکزیت شهر کرمان دارای بیش از ۶۶۰ اثر ملی ثبت شده است، همچنین ۶ اثر آن در میراث جهانی یونسکو ثبت شده و از این نظر رتبه اول را در ایران از آن خود کرده است.

استان کرمان آثار تاریخی بسیاری دارد که از این میان بازار بزرگ کرمان دارای شهرت جهانی بوده و طولانی‌ترین راسته بازار ایران است.

بازار کرمان

عکس از Elly Vos
اقتصاد

استان کرمان از اقتصادی پویا برخوردار بوده و در زمینه کشاورزی و انواع صنایع رونق به سزایی دارد. صنایع استان به دو دسته صنایع دستی و ماشینی تقسیم می‌شود. صنایع ماشینی استان در سه دسته کارگاهی کوچک، متوسط و بزرگ قرار می‌گیرد که سیمان، خانه‌سازی، مواد غذایی و لبنیات، نوشابه‌سازی، قند، زغال سنگ و مس که معروفیت جهانی دارد از جمله این صنایع هستند.

روستای میمند

عکس از هادی کریمی

قسمت اعظم مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشور از معادن این استان تامین می‌شود. معادن سرشار از آهن در سیرجان، زغال سنگ، مس و دیگر فلزات گرداننده چرخ صنعت استان کرمان و ایران هستند. لازم به ذکر است که از بارزترین ویژگی‌های اقتصادی استان کرمان، منابع مس سرچشمه رفسنجان است، کارشناسان این معدن‌ها را از غنی‌ترین و خالص‌ترین معادن مس درجهان می‌دانند.
تاریخچه

سابقه سکونت و استقرار انسان در این سرزمین به هزاره چهارم قبل از میلاد می‌رسد. کرمان در دوره‌های قبل از اسلام،‌ «بوتیا» و «کارامانیا» نام داشته است. به عقیده برخی دیگر کرمان دگرگون شده کلمه «کریمان» است، گروهی دیگر آن را مشتق از «کارمانیا» قدیم به معنی «جایگاه دلاوری و نبرد» می‌دانند.

ارگ بم

عکس از مانی حجلی

«گواشیر» و «بردشیر» مرکز کرمان در قدیم بود. نام کرمان از نام یکی از ده شاخه اصلی پارسی‌ها گرفته شده است که در پی مهاجرت به قسمت جنوب ایران آمدند که عبارت بودند از: پاسارگادی، مارافی، کرمانی، ماسپی، پانتیالی، دروسی، دایی، مردی، دروپیکی و ساگارتی.

کرمان در زمان حکومت هخامنشیان بخش عظیمی از شهر ساتراپی فارس محسوب می‌شد. با پایان یافتن حکومت هخامنشی، اسکندر مقدونی به این سرزمین حمله کرد و لشگر اسکندر مقدونی به مدت دو ماه در این سرزمین ماند که در پی آن کرمان و مردمش خسارت‌های سنگینی را متحمل شدند. سیرجان (شیرگان باستان)، شهربابک، بردسیر، بافت، گُواشیر (کرمان امروزی)، فهرج (پهره باستان) و ارگ بم، نرماشیر، راین، جیرفت و رفسنجان از شهرهای قدیمی این ایالت هستند.

حمام گنجعلی خان

عکس از Mosi
جغرافیا

استان کرمان در جنوب شرقی فلات مرکزی ایران قرار دارد و با وسعت با ۱۸۳۲۸۵ کیلومتر مربع اولین استان پهناور ایران به شمار می‌رود. همسایگان این استان از شمال استان خراسان جنوبی، از غرب استان‌های یزد و فارس، از جنوب هرمزگان و از شرق استان سیستان و بلوچستان است.

قنات اکبرآباد

عکس از zarinpour mvmco

دنباله رشته‌کوه‌های زاگرس و رشته‌کوه مرکزی ایران، ارتفاعات استان را تشکیل می‌دهد که از چین خوردگی‌های آتشفشانی آذربایجان آغاز می‌شود و تا بلوچستان امتداد می‌یابد و دنباله آن را در فلات مرکزی، حوزه‌های پست داخلی و کویر چندین بار قطع می‌کنند. دشت‌های وسیع استان به وسیله رشته‌کوه‌های مرکزی در این منطقه از یکدیگر جدا می‌شوند. این رشته‌کوه‌ها دنباله کوه‌های جندق و بیابانک هستند که تا کرمان و بم گسترش یافته‌اند. رشته دوم کوه‌هایی هستند که از یزد تا کرمان و چال جازموریان کشیده شده‌اند و به موازات رشته اول امتداد دارند.

ارتفاعات استان کرمان بیش از ۱۴ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر هستند که بهشت کوهنوردان نامیده می‌شوند. مرتفع‌ترین قله استان کرمان کوه هزار است که چهارمین کوه مرتفع ایران نیز است و ۴۵۰۱ متر ارتفاع دارد و در جنوب غربی شهر راین قرار دارد. کوه شاه بافت نیز با ارتفاع ۴۴۰۰ متر در ۱۴ کیلومتری شمال بافت واقع شده است.

پارک پردیسان قایم

عکس از حمیدرضا عرب‌پور

بلندترین شهر کشور و بام ایران شهر لاله‌زار در استان کرمان است که ۲۷۷۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
اقلیم

این استان از اقلیم متفاوتی برخوردار است. آب و هوای خشک در نواحی شمال و شمال غربی، آب و هوای گرم و مرطوب در جنوب و جنوب شرقی و آب و هوای سرد و کوهستانی درجنوب غربی و مرکز استان حاکم است.

بارندگی در مناطق جنوب شرقی و شمال شرقی استان بیشتر به‌صورت باران و در نواحی مرکزی، جنوب غربی، غرب و شمال غرب استان به‌صورت برف است.

همچنین بادهای مختلف برون منطقه‌ای و محلی، استان و اقلیم آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آبشار سیمک

عکس از هادی شریعتی
مردم‌شناسی

بنا به سرشماری سال ۱۳۹۵، ۳٬۱۶۴٬۷۱۸ نفر در این استان زندگی می‌کنند. این استان دارای بیشترین جمعیت زرتشتیان ایران است. مردم استان کرمان به زبان فارسی با لهجه کرمانی تکلم می‌کنند. اقوام گوناگونی در این استان زندگی می‌کنند: در شهرستان‌های ریگان، فهرج، رودبارجنوب، قلعه گنج و منوجان در جنوب شرقی استان کرمان اقوام بلوچ سکونت دارند. در شهرستان‌های سیرجان، بافت و جیرفت مردم لر زندگی می‌کنند. مردم ترک در بافت و سیرجان و عرب‌ها در شهر بابک، جیرفت و بافت زندگی می‌کنند. جمعیت چند هزارنفری از زرتشتیان و اقلیتی از کلیمیان (یهودیان) نیز در کرمان زندگی می‌کنند.

جشن سده و مراسم شب نهم محرم از مراسم‌های استان کرمان است که جشن سده کرمان در سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار فرهنگی ملی ایران ثبت شده است.

جشن سده کرمان

عکس از ابوذر احمدی‌زاده (جشن سده کرمان)
لباس محلی

لباس محلی وسیله‌ای برای نشان دادن آداب و رسوم هر منطقه و با توجه به منابع موجود در آن منطقه است. در این میان استان کرمان هم لباس محلی مخصوص به خود را دارد. لباس محلی کرمان به سه دسته محلی، بلوچی و زرتشتی تقسیم می‌شود.

چارقد، پیچه، چادر دلاغ، شلیت، پیرن، پیراهن شش ترک، یل، پیراهن چین پیله‌ای، ساغری ، قندره ، کفش‌های گیوه‌ای و گالش پوشاک محلی زنان کرمانی است.

پوشاک مردان محلی از کلاه گرد نمدی، کلاه دوره‌ای (شاپو، کلاه پهلوی، عمامه و کلاه بافتنی (کاموایی))، پیراهن، قبا، سرداری، جلیقه، شال کمر، پیراهن، قبا، گیوه، ساغری، ارسی، زنگال، قندر و شاپسند تشکیل می‌شود.

دور گوشو، چارقدو، کلاه چینو، لچک و شمیلوی کلاه‌دار نیز پوشاک نوزادان را شامل می‌شود.

لباس محلی کرمان
سوغات و صنایع دستی

شیرینی کلمپه، قاووت یا قووتو، پسته و خرما از مهم‌‌ترین سوغات استان کرمان است. پسته کرمان به‌خاطر مرغوبیتی که دارد، به همه جای دنیا صادر می‌شود. شهرستان رفسنجان به‌عنوان بزرگ‌ترین منطقه پسته‌کاری در جهان، مرکز اصلی تولید پسته در استان است.

پته‌دوزی، گليم شيريکی پيچ و قالی از مهم‌ترین صنایع دستی استان هستند.

پته‌های کرمان از سابقه‌ای درخشان برخوردارند. سیاحان خارجی در سفر خود به ایران در دوران صفویه، از پته کرمان در سفرنامه‌هایشان نام برده‌اند.

پته دوزی

گلیم شیرکی پیچ سیرجان و روستای دارستان به‌عنوان دهکده جهانی گلیم در سازمان علمی، فرهنگی سازمان ملل، یونسکو ثبت جهانی شده است.

قالی کرمان قدمتی برابر با قبل از دوران صفویه دارد. قالی کرمان به خاطر طرح‌ها و رنگ‌هایی که دارد، مشهور شده است. امروزه موزه‌های معتبر جهان، قالی‌های کرمان را به نمایش می‌گذارند.

قالی کرمان
دیدنی‌ها

سرزمین تاریخی کرمان سرشار از گنجینه‌های فرهنگی، تاریخی و معماری ارزشمندی است که در گذر زمان در این استان به وجود آمده است.

روستای میمند شهر بابک، قنات گوهر ریز جوپار، قنات اکبرآباد بم، قنات قاسم‌آباد بم، ارگ بم، باغ شاهزاده ماهان، دشت لوت در بین بخشی‌هایی از استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی، ارگ راین، مجموعه گنجعلی خان کرمان، مسجد جامع کرمان (مسجد جامع مظفری)، بازار بزرگ کرمان، باغ فتح‌آباد کرمان، موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان، یخدان مویدی کرمان، کلوت شهداد در جاده شهداد به نهبندان، گنبد جبلیه کرمان، عمارت موسی خان شهر بابک، غار ایوب شهر بابک، گنبد مشتاقیه کرمان (سه گنبدان)، کتابخانه ملی کرمان و قلعه دختر کرمان (آتشکده آناهیتا) از جمله این گنجینه‌های ارزشمند هستند.

باغ شاهزاده ماهان

عکس از سجاد سعید

همچنین آبشارهای سیمک کرمان و جنگل پردیسان قائم کرمان، بزرگ‌ترین جنگل دست‌کاشت ایران از مکان‌های طبیعی این استان هستند.

روستای میمند، قنات گوهر ریز، قنات اکبرآباد، قنات قاسم آباد، ارگ بم، باغ شاهزاده ماهان و دشت لوت در یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

همچنین روستای میمند، قنات گوهر ریز، قنات اکبرآباد، قنات قاسم‌آباد، ارگ بم، باغ شاهزاده ماهان، دشت لوت، ارگ راین، مجموعه گنجعلی خان، مسجد جامع کرمان، بازار کرمان، باغ فتح‌آباد کرمان، یخدان مویدی، گنبد جبلیه، عمارت موسی خانی، غار ایوب، گنبد مشتاقیه، کتابخانه ملی کرمان، در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند.
منبع:کجارو

مرمت آثار موزه معاصر صنعتی در کرمان

مرمت آثار موزه معاصر صنعتی در کرمان

مرمت آثار موزه معاصر صنعتی در کرمان
به منظور تقویت گردشگری هنری کرمان و بر اساس این تفاهم‌نامه، مقرر شد بناهای مورد نظر را استانداری کرمان به معاونت هنری معرفی کند و معاونت امور هنری برای ایجاد خانه موزه‌های هنرمندان بزرگ و معاصر کرمان سناریوی مفهومی پیشنهادی را ارایه کند.

معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان گزارشی تهیه و به همراه گروه کارشناسان هنری و مرمتی پیشنهاد مرمت آثار این موزه را به استانداری کرمان معرفی می‌کند و آثار موزه هنرهای معاصر کرمان با کمک‌های نقدی استانداری کرمان، مرمت می‌شود.

برای تعامل بیشتر در حوزه فرهنگ و هنر، و همچنین مرمت و بهره‌برداری از آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان این تفاهم‌نامه را معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وسرپرست استانداری کرمان امضا کردند.

از موارد تفاهم‌نامه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری کرمان نشست‌های تخصصی با حضور استادان طراز اول هنر ایران درباره اعتلای هنر معاصر کرمان و فرصت های گردشگری هنری این استان است.

گروهی از متخصصان و کارشناسان مرمت، شناسنامه و مشخصات مرمتی آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان را پس از بازدید معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان در ۱۴ اردیبهشت ماه سال جاری و ضرورت بررسی آثار با هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، تهیه کردند.

یک هزار و پنجاه اثر در گنجینه موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان بر اساس گزارش متخصصان و کارشناسان در این طرح، بررسی شده است که از این میان ۱۷۳ اثر از علی اکبر صنعتی، ۶۴۶ اثر از سهراب سپهری، ۱۵۱ اثر از هنرمندان نوگرای ایران، ۱۹ اثر از هنرمندان خارجی و ۶۱ اثر طراحی و نقاشی و بافته و پته کرمان است که هنرمندان این آثار نامشخص است.

۳۱۵ اثر موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان بر اساس این بررسی کارشناسی در اولویت نخست مرمت قرار دارند که ، کار مرمت آثار پس از تامین اعتبار لازم انجام خواهد شد.
منبع:کجارو

توپ فولادی چهار  تنی که زلزله های مصنوعی ایجاد می کند

توپ فولادی چهار تنی که زلزله های مصنوعی ایجاد می کند

توپ فولادی چهار تنی که زلزله های مصنوعی ایجاد می کند:
در تپه های پر دار و درخت منطقه ی هاینبرگ (نزدیک گوتینگن) در آلمان، پایگاه لرزه خیزی قدیمی وجود دارد. ایستگاه زمین لرزه Wiechert در سال 1902 توسط فیزیکدان و زمین شناس معروف آلمانی Emil Wiechert ساخته شد تا در آن پژوهش هایی در زمینه ژئوفیزیک انجام شود. این فیزیکدان و زمین شناس برای ثبت لرزه ها، دستگاه های لرزه نگار مختلفی ساخت. این وسیله ها از آن زمان تاکنون بدون وقفه در حال ثبت داده هستند و همین موضوع آنها را به قدیمی ترین لرزه نگارهایی که همچنان کارایی دارند تبدیل کرده است.

Emil Wiechert به کسب دانش بیشتر درباره ی ساختار زمین بسیار علاقمند بود. چند سال قبل از تاسیس پایگاه، او اولین مدل قابل اثبات از داخل زمین را (به شکل مجموعه ای از پوسته ها) منتشر کرده بود. تحلیل او این بود که: از آنجا که چگالی سنگ های سطح زمین با میانگین چگالی زمین تفاوت دارد، زمین باید از لایه های سنگی مختلفی تشکیل شده باشد. او در ادامه نتیجه گرفت که زمین به احتمال زیاد دارای هسته ای بسیار سنگین از جنس آهن است.

توپ فولادی 4 تنی که زلزله های مصنوعی ایجاد می کند!

در طول سالها محققان برجسته ی زیادی به Emil Wiecher ملحق شدند که از میان آنها متخصص ژئوفیزیک جوانی به نام لودگر مینتروپ قابل ذکر است.

لودگر مینتروپ یکی از دانشجویان توانای Wiecher و بنیان گذار ژئوفیزیک مدرن است. در سال 1908، مینتروپ روشی ابداع کرد که به کمک آن می توانست زمین لرزه ای مصنوعی ایجاد کرده و از داده های ثبت شده توسط لرزه نگارها برای تشخیص ساختار زمین شناسی زیر سطح زمین بهره بگیرد. مینتروپ یک داربست فولادی به ارتفاع 14 متر ساخت که از آن یک توپ فولادی 4 تنی به بستر سنگی سقوط می کرد. در این آزمایش برای ثبت لرزه ها از لرزه نگارهای قابل حمل در فواصل مختلف از نقطه ی سقوط توپ فولادی استفاده شد و در کل، آزمایش نتایج موفقیت آمیز بسیار قابل توجهی به همراه داشت.

مینتروپ توانست تصویری 3 بعدی از فضای زیر سطح زمین ثبت کند. از طریق این آزمایش مینتروپ نشان داد که با تولید کردن زلزله های کوچک، محلی و مصنوعی می توان مرزبندی لایه های مختلف سنگی (حتی بین لایه های سنگی جامد و مذاب) را مشخص کرده و به نتایجی درباره ی ساختار زمین شناسی نزدیک به سطح زمین دست یافت. در نهایت، مینتروپ شرکت Seismos GmbH را تاسیس نمود که هدف از آن اکتشاف لایه های مختلف رسوبات معدنی و سنگ ها به کمک امواج لرزه نگاری بود، هرچند او توپ های سنگین آهنی را با دینامیت تعویض کرد! روش «اکتشاف با لرزه نگاری» همچنان توسط صنایع نفت خام مورد استفاده قرار می گیرد، بدین شکل که آنها در جست و جوی نشانه های نفت خام یا گاز طبیعی و مواد معدنی امواج شوک مصنوعی را زمین وارد کرده و نتایج را ثبت کرده و تحلیل می کنند.

توپ فولادی 4 تنی که زلزله های مصنوعی ایجاد می کند!

توپ فولادی 4 تنی در داربست 14 متری خود همچنان در ایستگاه لرزه نگاری وجود دارد. امروز این توپ با یک موتور الکتریکی مدرن شده و دارای یک مکانیزم رهایی ریموت دار است. هنگامی که گردشگران در آن اطراف باشند فرایند تولید زلزله ی مصنوعی و رهایی توپ بار دیگر اتفاق می افتد.

در این پایگاه زلزله، مسائل جالب توجه زیادی وجود دارد. بازدیدکنندگان می توانند از اثر «لرزه نگار با پاندول معکوس» که Wiechert در سال 1902 ساخت نیز دیدن کنند. این وسیله از نظر طراحی کاملا با نمونه های لرزه نگار قبلی خود متفاوت است و لزوما باید دارای جرم سنگینی باشد که بتواند آزادانه نوسان کند. موقعیت این جرم با فشار فنرهایی که در بالای آن قرار گرفته اند نزدیک وضعیت تعادل حفظ می شده است. وقتی زمین بلرزد، قابی که پاندول در آن معلق است نیز حرکت می کند، اما به لطف وزن سنگین خود ثابت باقی می ماند، اثری که به آن inertia می گویند. سابقه ی حرکت های ایجاد شده بر روی کاغذ دودی واقع بر استوانه ای چرخان ثبت می گردد. اولین لرزه نگار Wiechert تنها قادر به ثبت اجزای افقی حرکت بود، البته او بعدها دستگاهی طراحی کرد که می توانست اجزای عمودی حرکت را نیز اندازه گیری کند. لرزه نگارهای Wiechert همچنان در برخی از موسسات معروف دنیا مورد استفاده هستند و اطلاعات ارزشمندی را ثبت می کنند.
منبع: لست سکند

اطلاعات درباره ارگ راین کرمان

اطلاعات درباره ارگ راین کرمان

اطلاعات درباره ارگ راین کرمان

ارگ راین
آثار به جای مانده از دوره ساسانی یکی از کهن ترین جاذبه های تاریخی ایران اند. اگر شما هم عاشق جاذه های تاریخی هستید و تماشای آن ها شما را راهی گذشته های دور می کند کوله بارتان را ببندید و به شهرهای تاریخی ایران بروید. کرمان یکی از بهترین شهرها برای تماشای تاریخ کهن ایران است. در اینجا ارگی تاریخی به اسم ارگ راین را می بینید که تاریخ باشکوه هزاران ساله ایران را نشان می دهد.

ارگ راین
اسم ارگ که می آید شاید بیشتر ما یاد ارگ بم کرمان بیفتیم اما این شهر ارگ باشکوه دیگری را هم در خود جای داده که هر چند از ارگ بم کوچکتر است اما تاریخ بلندش دست کمی از ارگ بم ندارد. شاید اگر بدانید بعد از ارگ بم این ارگ دومین بنای خشتی جهان است دلتان برای بازدید از آن پر بکشد. برای تماشای این ارگ تاریخی باید به جنوب غربی شهر کرمان و ۱۰۰ کیلومتری مسیر کرمان به جیرفت بروید. در اینجا منطقه ای به اسم راین را می بینید که ارگ راین شاهد گذشته و تاریخ باشکوهش است. همه ما بارها اسم ارگ را شنیده ایم اما شاید ندانیم چه فرقی با قلعه ها دارند. در میان قلعه های بزرگ تر همیشه قلعه های کوچک تری وجود دارند که فروانرواهای شهردر آنجا کارهای اداری شان را انجام می دادند این قلعه های کوچک تر همان جاهایی هستند که ما به آن ها ارگ می گوییم. تاریخ بلند بالای سرزمینمان ایران، ارگ های زیادی را به خود دیده که نشان دهنده جایگاه مهم آن ها در زمان های مختلف هستند. حتی هنوز هم با سفر به شهرهای تاریخی ارگ هایی را پیدا می کنید که نمونه اش همین ارگ راین در کرمان است. شاید بی صبرانه منتظر باشید تا کمی درباره این ارگ حرف بزنیم تا با شنیدن توصیفات آن از این به بعد در سفر به کرمان بازدید از آن را از دست ندهید. این ارگ با حدود ۲۰ هزار متر مربع مساحت، نسبتا بزرگ است و احتمالا با دیدن آن یاد ارگ باشکوه بم می افتید. ارگ راین از گزند حوادث طبیعی و انسانی در امان نبوده و بارها آسیب هایی به آن وارد شده اما با مرمت ها و بازسازی هایی که روی آن انجام شده شکوه دیدنی خود را همچنان حفظ کرده است.

ارگ راین
در منطقه راین یکی از بزرگ ترین بناهای خشتی جهان را می بینید که بر روی تپه ای بزرگ خودنمایی می کند. شاید بپرسید منطقه راین کجاست؟ این منطقه از قدیمی ترین نواحی ایران است که روزگاری ساسانیان در آن زندگی می کردند و به دلیل موقعیت مناسب مکانی اش محلی برای دادوستد و ساخت ابزارهای جنگی بوده است. چیزی که این قلعه را تا این حد زیبا و دوست داشتنی کرده این است که برای ساخت تمامی بخش های آن از خشت استفاده شده و هیچ چیز دیگری به جز خشت را در معماری آن نمی بینید. برای پیدا کردن ورودی ارگ باید به بخش شرقی آن بروید، در اینجا سردری بزرگ و باعظمت شما را به سمت محوطه داخلی آن می برد. این ارگ هم مثل همه ارگ های دیگر از دو بخش تشکیل شده: بخشی که مخصوص عامه نشین است و بخشی برای اعیان نشین.لازم به گفتن نیست که این دو بخش کاملا از نظر طراحی و معماری و همینطور نوع مصالح کاملا با هم فرق دارند و با دیدن آن ها به خوبی تفاوت آن ها با هم را حس می کنید. پا به داخل ارگ که بگذارید مکان هایی مثل بازار، زورخانه و اصطبل های زمستانی و تابستانی نظرتان را جلب می کند. در نزدیکی در ورودی بخش نگهبانی و دیده بانی قرار دارد که روزگاری نگهبانان در آنجا ساعت ها دیده بانی می کردند و حرکت هر جنبده ای که به طرف ارگ می آمد را زیر نظر داشتند. قسمت نگهبانی از جذاب ترین بخش های ارگ است و نکته جالبش این است که در زمان جنگ از این قسمت بر روی نیروهای دشمن آتش و یا آب جوش می ریختند تا آن ها را فراری دهند. جالب است که در قسمت ورودی ارگ، قسمت هایی به چشم می خورد که سال ها آهنگران و چاقوسازان در آنجا ابزارهای فلزی درست می کردند. اگر بدانید تا همین ۱۵۰ سال قبل افرادی در این ارگ سکونت می کردند حتما ذوق زده می شوید و دوست دارید حتما از آن دیدن کنید.

معماری ارگ راین
این ارگ جذاب بر روی دامنه های کوه هزار چنان باشکوه است که ساعت ها تماشا را می طلبد. این ارگ که شاید در سال های قبل زیر سایه ارگ بم قرار داشت امروز بعد از تخریب ارگ بم در زلزله بیشتر مورد توجه قرار گرفته و گردشگران زیادی را در محوطه آن می بینید. ارگ راین تقریبا مربعی شکل است و چندین و چند برج آن را به احاطه خود درآورده اند، برج هایی با ظاهر جادویی و اسرار آمیز که دقیقا همان شکلی هستند که از دیدن برج های قلعه و ارگ انتظار دارید.

ارگ راین
اگر با تورهای گردشگری به قصد تماشای جاذبه های این شهر به کرمان می روید بدون شک بازدید از این ارگ هم در برنامه تان قرار دارد. شاید بخواهید بهترین زمان برای سفر به کرمان را انتخاب کنید تا سفرتان را با لذت بیشتری انجام دهید بد نیست بدانید که هر چند تمام ماه های سال برای سفر به این شهر مناسب است اما تجربه سفر در ماه های بهار و پاییز چیز دیگریست چون نه گرمای تابستان را دارد و نه سرمای زمستان را! اگر می خواهید همه قسمت های این ارگ را بگردید و معماری آن را با دقت تماشا کنید باید حتما ۲ تا ۳ ساعت زمان کنار بگذارید.

منبع:الی گشت