گردشگری-شهر-های-ایران

قصر آیینه (یزد)

قصر آیینه (یزد)

قصر آیینه (یزد)
کندلوس، روستایی
یکی از استان های دیدنی کشورمان که مملو از جذابیت های تاریخی و فرهنگی است و به تازگی هم مرکز آن در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است، استان یزد است. در این استان جدای از جذابیت های تاریخی، بیشتر از ۱۸ موزه وجود دارد که همگی هستند و تعدادی از آنها زیر نظر بخش دولتی و بقیه ی آنها با میراث فرهنگی بصورت مشارکتی اداره می شوند. یکی از این موزه ها که در اینجا قصد معرفی یکی از بهترین های آن ها به نام موزه قصر آیینه یزد را داریم. جایی که جدای از اشیایی با ارزشش، خود ساختمان نمونه ای از زیبایی است.
قصر آیینه (یزد)
کندلوس، روستایی
کندلوس، روستایی ۴ هزار ساله در نوشهر
این موزه در شهر یزد و در خیابان کاشانی یزدی، در باغی به وسعت ۸۱۷۴ متر واقع شده است و درست مانند کوشکی در باغ است. در این محوطه، حیاط بسیار بزرگی با یک استخر وسیع در وسط آن وجود دارد. خود ساختمان دارای اتاق های اینه کاری شده ای که رو به استخر هستند و راهر روهایی تور در تو است. تاریخ ساخت این بنا به دوران پهلوی اول برمی گردد.
در واقع ثصر آیینه یزد در سال ۱۳۲۰ توسط فقردی به نام صراف زاده ساخته شد تا از آن به عنوان مهمانسرای خصوصی استفاده شود. صراف زاده، یک بازرگان و در آن دوران وکیل مجلس یود که در آن دوران در صرافخانه ای که متعلق به پدرش بود شروع به کار کرد و با کار آشنا شد. بعد از مدتی هم که کامل کار صرافی را یاد گرفت، مستقل شد و کار خود را شروع کرد.
قصر آیینه در یزد
قصر آیینه (یزد)
کندلوس، روستایی
او که در بازار یزد کار می کرد، با اینه هنوز مدت زیادی از شروع کارش نگذشته بود اما خیلی زود به شهرت رسدید چون هم منصف بود و هم در مواقعی که بدهکاران نمی توانستند پول خود را پرداخت کنند، همیشه انصاف را رعایت می کرد. علاوه بر این در کارهای خیر هم دستی داشت، همه ی این ها دست به دست هم داد تا شهرت و آوازه ی او در بازار یزد بپیچد.
عکس قصر آیینه یزد
کندلوس، روستایی
خانه ی صراف زاده در سال ۱۳۷۷ به موزه نبدیل شد. در مورد معماری و نمای ساختمان آیینه باید گفت که دکور آن تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی است. این ساختمان دارای اتاق های متعدد؛ شاه نشین، حوضخانه و سرویس است. در همه ی اتاق ها، تزیینات زیبایی از گچبری و نقاشی به چشم می خورد و همچنین در قسمت هایی هم آیینه کاری شده است. پنجره های قصر آیینه یزد بصورت مشبک و با شیشه های رنگی هستند و درهای موزه هم چوبی اند.
چراغ پیه سوز
قصر آیینه (یزد)
کندلوس، روستایی
قصر آیینه (یزد)
در موزه آیینه چه ببینیم؟
در این موزه، مجموعه ای از دست نوشته های قدیمی، کتاب، سکه، تمبر، اسلحه و چندین شی برنزی از لرستان نمایش داده شده است. همچین انواع مختلفی از آینه، انواع و اقسام چراغ ها، انواع کبریت ها و اسلحه نمایش داده شده است. از جذابترین بخش های موزه بخش وسایل روشنایی آن است که در ان انواع چراغ های پیه سوز، چراغ های نصبی، چراغ های آویزی، چراغ های پایه دار، چراغ های دستی، انواع شمع سوزها مثل نصبی و دستی، انواع نفت سوزها، گاز سوزها و برق سوزها به نمایش گذاشته شده اند.
کندلوس، روستایی
قصر آیینه (یزد)

مراسم تحلیف روحانی

مراسم تحلیف روحانی

مراسم تحلیف روحانی
آیا تحلیف «روحانی» در گردشگری کشور تاثیر می‌گذارد؟

برگزاری مراسم تحلیف رییس‌جمهور و حضور مقامات عالی‌رتبه کشورها، بار روانی مثبتی روی گردشگران جهان خواهد داشت و یک‌بار دیگر نام کشورمان را بر سر زبان‌ها خواهد انداخت.

تبلیغات
رزرو هتل در سراسر جهانبلیط هواپیما با تخفیف، تراولچیتور اروپا
«محمدعلی واقفی»، از تورگردانان باسابقه می‌گوید:

برگزاری مراسم تحلیف از این نظر برای گردشگری ایران می‌تواند مهم باشد که بار دیگر اخبار مثبتی از ایران روی آنتن رسانه‌های جهانی قرار می‌گیرد و کشورمان به شکلی مثبت در جهان مطرح خواهد شد که حتما توجه بسیاری را جلب می‌کند.
او بر این باور است که امنیتی که در کشور ما برقرار است و در طول این مراسم به جهانیان نشان داده می‌شود، روی ذهنیت گردشگرانی که مایل بوده‌اند به ایران سفر کنند، اما تردید داشتند، اثر مثبتی خواهد گذاشت.

مراسم تحلیف روحانی

اما «مصطفی شفیعی شکیب»، عضو هیئت مدیره جامعه تورگردانان، معتقد است که این مراسم با توجه به موقعیت سیاسی و امنیتی که دارد، فرصتی برای ایجاد اشتیاق در مقامات عالی‌رتبه کشورها و معرفی ایران فراهم نمی‌کند و تنها جنبه تبلیغاتی آن است که می‌تواند موثر باشد، چون آنچه اهمیت دارد، رعایت اصول دیپلماتیک و امنیتی است نه جنبه‌های گردشگری.

مراسم تحلیف روحانی

«میرهادی قره‌سید رومیانی»، سرپرست معاونت گردشگری نیز که با «محمدعلی واقفی» هم‌نظر است، در این‌باره گفت:

آنطور که معاون پارلمانی رییس‌جمهور در جمع معاونان پارلمانی سایر دستگاه شرح داد، تحلیف رییس‌جمهور، مراسم مهمی است که در عالی‌ترین سطح برگزار می‌شود و تاکنون در این جایگاه برگزار نشده بود، چرا که ماهیت سیاسی و رتبه امنیتی بالایی دارد.
مراسم تحلیف روحانی

وی افزود:

این مراسم با توجه به سطح خبری گسترده‌ای که دارد، در حوزه‌ی اطلاع‌رسانی و تبلیغ ایرانِ امن، در حوزه گردشگری بسیار اثرگذار خواهد بود و از پوشش خبری این مراسم می‌توان به عنوان ظرفیت قوی در تبلیغ گردشگری ایران بهره‌ی زیادی برد.
«رومیانی» همچنین با استقبال از طرح پیشنهاد بهره‌برداری به نفع گردشگری از موقعیت مراسم‌هایی چون تحلیف رییس‌جمهور که با حضور مقامات و هیئت‌های عالی رتبه سایر کشورها در ایران برگزار می‌شود، گفت:

این طرح را برای آینده می‌توان مطرح و در دولت پیگیری کرد تا از جنبه‌های تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی این موقعیت به نفع گردشگری نیز استفاده کرد.
مراسم تحلیف حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی بعدازظهر روز شنبه (۱۴ مرداد ماه) با حضور برخی مقامات بلندپایه کشورها در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود. آنچنان که وزارت خارجه و مجلس شورای اسلامی تاکنون اعلام کرده‌اند، از مقامات عالی رتبه کشورهایی چون قطر، عمان، روسیه، چین، افغانستان، پاکستان، فلسطین، عراق و کره شمالی برای شرکت در این مراسم دعوت شده‌ و تاکنون حضور ۸ رییس‌جمهور و ۱۵ رییس مجلس و شماری از وزرای خارجه قطعی شده است.

همچنین «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هیئت‌هایی از برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، آلمان و انگلیس و برخی از سازمان‌های بین‌المللی قرار است در تحلیف رییس‌جمهور دوازدهم ایران حضور داشته باشند.

مراسم تحلیف روحانی
منبع: کجارو

بازارچه ساحلی آستارا و باید از بازارهای این شهر

بازارچه ساحلی آستارا و باید از بازارهای این شهر

بازارچه ساحلی آستارا و باید از بازارهای این شهر

جاذبه های گردشگری ایران
مراکز خرید آستارا و بازارچه ساحلی بندر
حدود ۲۸ سال پیش بعد از فروپاشی شوروی، گذرگاه مرزی آستارا بین ایران و جمهوری آذربایجان دوباره بازگشایی شد و به دنبال این بازگشایی بازارچه ساحلی آستارا شروع به کار کرد. فروپاشی ابرقدرت شرق، آستارا را به جایی تبدیل کرد که می‌توانستید در آن اجناس روسی را با قیمت پایین تهیه کنید. بازارچه ساحلیستارا بین محلی‌ها با اسم بازار بساط یا تخته بازار هم شناخته می‌شود. آستارا در آن زمان به جز یک مهمانسرا هیچ‌جایی برای اقامت مسافران نداشت. افتخار مهمانسرا در آن زمان این بود که علی‌ پروین یک بار برای دیدن بازی زنده فوتبال از تلوزیون باکو در این مهمانسرا اقامت کرده.

بازارچه ساحلی آستارا و باید از بازارهای این شهر

در طول این سال‌ها پاساژها و مراکز خرید آستارا روز به روز بیشتر شدند و همین موضوع باعث شده است که در آستارا بتوانید اجناس متنوعی را در بازه قیمت‌های مختلف پیدا کنید. در اینجا نگاهی داریم به بازارچه ساحلی آستارا و دیگر بازارهای این شهر:

بازارچه ساحلی آستارا

\"\"

بازارچه ساحلی آستارا بعد از فروپاشی شوروی پا گرفت
بازارچه ساحلی آستارا و باید از بازارهای این شهر
در ابتدای کار این بازار اجناس وارداتی بدون هیچ حق کمرگی با قیمت پایین فروخته می‌شد و همین قیمت‌ها خیلی‌ها را به هوای خرید به آستارا می‌کشاند. اما الان اوضاع فرق کرده است و برای خرید در بازارچه ساحلی آستارا باید دقت کنید و خودتان اجناس باکیفیت را انتخاب کنید. در حال حاضر حدود ۱۵۰۰ مغازه در این بازارچه وجود دارد و اگر اهل خرید باشید می‌توانید از بین این همه مغازه اجناسی را که به دنبالش هستید پیدا کنید. تمرکز فروش بازار آستارا بیشتر بر پوشاک است. پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها و شب عید بازار رونق بیشتری می‌گیرد. با این که حال‌وهوای بازار شلوغ جذابیت‌های خودش را دارد، در این روزها قیمت اجناس هم بالاتر می‌رود.

بازارچه ساحلی آستارا و باید از بازارهای این شهر
آدرس بازارچه ساحلی آستارا: گیلان، آستارا، خیابان ملت

پاساژ ایده آل آستارا

ایده آل یکی از مراکز خرید آستارا است.

این پاساژ یکی از مدرن‌ترین مراکز خرید آستاراست. بیشتر اجناس این بازار از ترکیه وارد می‌شوند و کیفیت خوبی دارند، اما به همان میزان هم قیمت‌هایشان بالاتر است. از پاساژ ایده آل می‌توانید انواع و اقسام لباس زنانه و مردانه و بچه‌گانه و همچنین کیف و کفش و لوازم آرایشی و بهداشتی باکیفیتی تهیه کنید. بیشتر اجناس این مرکز خرید از کشورهایی مثل ترکیه، اندونزی، اوکراین و ویتنام وارد می‌شود. اجناس چینی‌ای هم که در پاساژ ایده آل فروخته می‌شوند اغلب کیفیت قابل قبولی دارند.

آدرس پاساژ ایده آل: گیلان، آستارا، خیابان شهید حاجی عباسی

پاساژ سیدان آستارا
بازارچه ساحلی آستارا و باید از بازارهای این شهر

سیدان از مراکز خرید مدرن آستارا به حساب می آید

اگر می‌خواهید در سفرتان به آستارا اجناسی با کیفیت بخرید پاساژ سیدان انتخاب خوبی است. سیدان به نسبت بازارچه ساحلی مرکز خریدی مدرن‌تر است. چیزی که این پاساژ را از پاساژهای دیگر متمایز می‌کند شیوه مدیریت پاساژ است. ساعت رفت‌وآمد مغازه‌داران را مدیریت مجموعه کنترل می‌کند و همه مغازه‌ها در طول روز باز هستند. انواع پوشاک و کیف و کفش وارداتی از کشورهایی مثل ترکیه و چین و اکراین را می‌توانید از این پاساژ تهیه کنید.

آدرس پاساژ سیدان: گیلان، آستارا، خیابان معلم، روبه‌روی بانک صادرات

پس اگر با قصد خرید به آستارا سفر می‌کنید، علاوه بر بازارچه ساحلی آستارا به مرکز شهر هم سر بزنید. مراکز خرید آستارا بیشتر در خیابان شهید حاجی عباسی متمرکز شده‌اند و می‌توانید با رفتن به این خیابان همزمان از چند پاساژ دیدن کنید.

منبع:پینتاپین

سفر به همدان نخستین پایتخت مادها

سفر به همدان نخستین پایتخت مادها

سفر به همدان؛ نخستین پایتخت مادها
مقر تابستانی کوروش بزرگ در ۵۵۰ سال پیش از میلاد مسیح اکنون شهری است که آن‌را به نام همدان می‌شناسیم.

شهر باستانی همدان در دره‌ها و دامنه‌های شمالی کوه الوند قرار دارد. این شهر قدیمی به سبک باروک ساخته شده است؛ به این معنی که خیابان‌های همدان به شکل دایره‌هایی با مرکز مشترک طراحی شده‌اند. همدان آنقدر جاذبه‌های گردشگری متنوعی دارد که هر سلیقه‌ای داشته باشید، در این شهر به شما خوش می‌گذرد.

همدانی‌ها به زبان فارسی با لهجه‌ی همدانی سخن می‌گویند. باتوجه به سرمای همدان در زمستان‌ها، به‌نظر می‌رسد تابستان فصل بسیار مناسبی برای سفر به این شهر باشد.

آب و هوا | اطلاعات ضروری | هزینه‌های سفر |هتل‌های لوکس |هتل‌های میان‌رده | هتل‌های ارزان | خورد و خوراک | حمل و نقل | دیدنی‌ها | مرکزخریدها | رستوران‌ها | سوغات
آب و هوای همدان

همدان

میانگین دما در همدان ۱۱/۳ درجه‌ی سانتیگراد است. در گرم‌ترین روز ها دما تا ۴۰ درجه بالا می‌رود و در سردترین زمان سال تا ۳۲ درجه زیر صفر پایین می‌آید.
اطلاعات ضروری همدان

کد همدان: ۰۸۱

فاصله از تهران: ۳۲۲ کیلومتر

مدت سفر زمینی: حدود ۴ ساعت

مدت سفر هوایی: ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه

مسیر سفر زمینی از تهران به همدان کوتاه و سرراست است. کافی است آزادراه ساوه - همدان را در پیش بگیرید تا به مقصد برسید. همچنین می‌توانید جاده‌ی قدیم ساوه به همدان را انتخاب کنید.

قیمت بلیت هواپیمای تهران به همدان از ۱۴۵ هزار تا ۲۶۰ هزار تومان است. در فرودگاه که از هواپیما پیاده شدید،‌ می‌توانید با تاکسی‌های فرودگاه به هتل بروید.

اتوبوس‌های همدان از دو پایانه‌ی غرب و آرژانتین یا بیهقی حرکت می‌کنند. قیمت بلیت باتوجه به نوع اتوبوس از ۲۴ تا ۴۰ هزار تومان است.

اگر ترجیح می‌دهید با قطار سفر کنید، می‌توانید از قطارهای ملایر به مشهد بهره ببرید که در تهران توقف دارند. از ملایر تا همدان حدود یک ساعت و ۱۵ دقیقه فاصله است.
هزینه‌های سفر به همدان

اگر از جنبه‌ی هزینه‌ اقامت به همدان نگاه کنیم، مقصد سفر ارزانی به‌شمار نمی‌رود. تعداد هتل‌های لوکس همدان بیشتر از اقامت‌گاه‌های ارزان آن است. اما شاید با بهره بردن از تخفیف‌های سایت‌های رزرو آنلاین هتل بتوانید با قیمت کمتری هتل رزرو کنید.
هتل‌های لوکس

هتل‌های میان‌رده

هتل ۵ ستاره‌ی باباطاهر به آرامگاه باباطاهر، آرامگاه بوعلی سینا و تپه‌های هگمتانه نزدیک است. هتل پارسیان بوعلی ۴ ستاره است و تا آرامگاه‌های بوعلی سینا و باباطاهر و نیز بنای شیرسنگی فاصله‌ای ندارد.

گزینه‌ی لوکس بعدی هتل پارسیان آزادی است که نزدیک گنجنامه و تپه‌های هگمتانه واقع شده است. گزینه‌های دیگر مجتمع اقامتی عباس آباد، هتل امیران،هتل امیران ۲ و هتل گنجنامه هستند. این هتل‌ها امکانات کافی برای اقامتی به‌یاد ماندنی به مسافران ارائه می‌کنند. قیمت یک شب اقامت در هتل‌های لوکس همدان از حدود ۳۰۰ هزار تا ۳۶۵ هزار تومان است.
هتل‌های میان‌رده

هتل آپارتمان حاتم، هتل آرین، هتل آپارتمان سفیر، مهمانسرای جهانگردی غار علیصدر، مهمانسرای ورزش در کیلومتر ۶ جاده همدان به کرمانشاه و برای هر شب اقامت ۲۴۰ هزار تا ۲۹۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.
هتل های همدان
هتل‌های ارزان

اقامتگاه بومگردی ورکانه در ۲۰ کیلومتری همدان برای اتاق دوتخته بدون سرویس ۱۴۰ هزار تومان هزینه دارد.

هتل‌ های همدان
هزینه‌ی خورد و خوراک در همدان

قیمت یک وعده غذا در همدان به این بستگی دارد که چه نوع غذایی را در چه رستورانی میل کنید؛ باتوجه به بودجه‌ی سفرتان از ۱۲ هزار تا ۶۰ هزار تومان می‌توانید غذا انتخاب کنید.

رستوران های همدان
حمل و نقل عمومی همدان

همدان مترو ندارد، اما شبکه‌ی اتوبوس آن برای جابجایی در شهر کافی است. کرایه‌ی تاکسی در همدان بالا نیست و با حدود ۱۰۰۰ تومان می‌توانید در سطح شهر تردد کنید. تاکسی بی‌سیم به شماره‌های ۱۸۴۴، ۱۸۳۳ و ۱۸۲۰ برای بانوان گزینه‌ی بعدی است.

همدان
دیدنی‌های همدان

نمی‌شود به همدان سفر کرد و به سراغ طولانی‌ترین غار آبی دنیا در فاصله‌ی یک ساعت رانندگی تا همدان نرفت. بهترین کار این است که به کبودرآهنگ بروید و سوار بر قایق دقایقی را در فضای بی‌نظیر غار علیصدر بگذرانید.

در مجتمع تفریحی توریستی گنجنامه همه چیز برای هیجان و سرگرمی مهیا است. امکان استفاده از تله کابین، تجربه‌ی بانجی جامپینگ، تعادل هوایی،‌ بولینگ، پیست سورتمه سواری، تیرول روی کابل ۵۲۰ متری، تجربه‌ی پیاده روی روی پل معلق ۲۰۰ متری و امکانات ورزشی دیگر در کنار رستوران و کافه فراهم شده است. سنگ نوشته‌ها و کتیبه‌های بازمانده از دوران داریوش و خشایار شاه هخامنشی را در گنجنامه پیدا می‌کنید.

سنگ نبشته در همدان
دیدنی های همدان
عکس: امین بصیر پارسا
غار علیصدر

آرامگاه باباطاهر عریان، آرامگاه ابوعلی سینا، آبشار گنجنامه، تپه‌های باستانی هگمتانه و موزه‌ی هگمتانه دیگر دیدنی های جذاب همدان هستند. موزه تاریخ طبیعی، موزه ابوعلی سینا، موزه صنایع دستی، موزه مشاهیر و موزه سفال علاقمندان به موزه را حسابی سرگرم خواهند کرد.

مسجد جامع همدان، گورستان‌ِ پارتی در محوطه‌ی مجسمه‌ی باستانی شیر سنگی، برج قربان، دریاچه‌ و سد اکباتان در ۱۱ کیلومتری شهر، گنبد علویان، برج قربان، آرامگاه استر مردخای، کلیسای گرگوری استفان، کلیسای آنجلی و کلیسای حضرت مریم آثار تاریخی و طبیعی همدان به‌شمار می‌روند.
بازارها و مرکزخریدهای همدان

بازار همدان

بازارهای قدیمی در هر شهری می‌توانند هر مسافری را در طول تاریخ به‌عقب ببرند. بازار همدان از آن بازارهای بسیار قدیمی و ارزشمند است که معماری جذابی هم دارد. این بازار از دوره‌ی قاجار به‌جا مانده و شامل چندین راسته،‌ بازارچه و کاروانسرا است.

خیلی‌ها دوست دارند در سفر پوشاک، کیف و کفش یا خرده‌ریزهای دیگر بخرند و به یادگار با خود ببرند. برج ۱۵طبقه‌ی زاگرس، مرکز خرید مهستان، برج پاستور، بازار کفاشخانه که راسته‌ی کفش‌فروش‌ها است،‌ پاساژ خواجه رشید و مرکزخرید شهرآرا گزینه‌های خوبی برای گشت و گذار و خرید هستند.
رستوران‌های و فست‌فودهای همدان

رستوران های همدان

رستوران شاندیز حاجی در خیابان تختی و رستوران باغ نعل اشکنه از بهترین رستوران‌های همدان به‌شمار می‌روند که منوی ایرانی دارند. رستوران یاقوت در کنار شهربازی رنگین کمان، رستوران دلتا، رستوران داریوش، رستوران میسان، رستوران کاکتوس، رستوران شیشه‌ای جزیره عباس آباد، سفره‌خانه سنتی حمام قلعه و رستوران ته‌چین غذای باکیفیت سرو می‌کنند. رستوران بریان پسر خوب خوراکی‌های خوش‌مزه ارائه می‌کند. رستوران سرداشتی داره تا، کباب سنتی سرداشتی به مشتریان پیشنهاد می‌کند.

رستوران‌های ایتالیایی چوبین و دلژین بهشت پاستاخورها است. اگر هوس دیزی کردید، به دیزی سرای آریاییان سر بزنید. پیتزا و برگر خوش‌مزه را در گرین فود میل کنید. پدرخوب در همدان شعبه دارد و می‌توانید کیفیت غذاهایش را حدس بزنید.

کافه آی سن و کافه تراس از بهترین کافه‌های همدان هستند که برای صرف میان‌وعده، قهوه و نوشیدنی خنک بهترین گزینه‌اند.
سوغات همدان

سوغات همدان

اگر اهل خرید در سفر باشید، محال است از همدان با دست خالی برگردید. سفال‌های زیبا و رنگارنگ همدان خانه‌ را به جای دلچسب‌تری تبدیل می‌کنند. اگر زمان کافی داشتید، می‌توانید به لالجین در نزدیکی همدان سر بزنید و از سفال‌های متنوع آن‌جا دیدن کنید.

محصولات چرمی، گلیم و مرواربافی از صنایع دستی همدان هستند. سوغات خوش‌مزه در همدان فراوان است؛ انگشت‌پیچ،‌ نان کماج، باسلوق، حلوا زرده،‌ نان شیرمال، برساق، نان نارگیلی، انواع مربا و ترشی را بخرید و به شهر خودتان ببرید.
منبع:کجارو

به زودی هتل های چهار و پنج ستاره در ایران افزایش خواهد یافت

به زودی هتل های چهار و پنج ستاره در ایران افزایش خواهد یافت

به زودی هتل های چهار و پنج ستاره در ایران افزایش خواهد یافت
با اتمام پروژه های در دست اجرا تعداد هتل‌های ۴ و ۵ ستاره از ۱۵۸ به ۲۸۰ خواهد رسید.

به گفته علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی تعداد هتل‌های چهار و پنج ستاره ایران با اتمام پروژه‌های در دست اجرا به ۲۸۰ هتل خواهد رسید.

وی افزود:

از مسیر گردشگری توزیع عادلانه ثروت میسر است. داشته‌های فرهنگی کشور از مسیر گردشگری قابل انتقال خواهد بود. در ایران ۱۲۵ هتل چهار و پنج ستاره تا قبل از دولت یازدهم داشتیم که این تعداد به ۱۵۸ هتل رسیده است. این تعداد به ۲۸۰ هتل با اتمام پروژه‌های در دست خواهد رسید

علی‌اصغر مونسان در ادامه سخنان خود درباره رویداد همدان گفت:

جای خوشبختی است که شاهد برگزاری رویدادهای ارزنده بین‌المللی با محوریت گردشگری در نخستین سال فعالیت دولت دوازدهم هستیم. برگزاری رویداد همدان 2018، تبریز2018، جشن‌های ثبت جهانی آثار ایران و غیره نشاطی مضاعف به چرخه فعال گردشگری ایران داده است.

براساس اظهارات ایشان امروزه تردیدی برای مسئولان و برنامه‌ریزان توسعه باقی نمانده که بهترین ابزار برای توسعه پایدار با کمترین هزینه اقتصادی و اجتماعی و بیشتری بازده گردشگری است.

مونسان گفت:

ایران عزم خود را برای ایفای سهم واقعی گردشگری کشورمان در اقتصاد داخلی و بین‌المللی با درک اهمیت صنعت گردشگری در اقتصاد جهانی و توسعه پایدار جزم کرده است. در این میان برگزاری به‌عنوان یکی از ابزارهای کارآمد در معرفی مقاصد گردشگری رویدادهای بین‌المللی می‌تواند نقش موثری در معرفی ظرفیت‌های این صنعت ایفا کند.
منبع:کجارو

پارک جنگلی مکیدی یا دره مکیدی کلیبر

پارک جنگلی مکیدی یا دره مکیدی کلیبر

پارک جنگلی مکیدی یا دره مکیدی (مکیدی دره سی) دره ای جنگلی و سرسبز ایست به مساحت تقریبی 50 هکتار در جنوب غربی شهرستان کلیبر در مدخل جنگل‌های ارسباران و در 22 کیلومتری این شهرستان واقع شده است به عبارتی در میان جنگل های ارسباران در شمال استان آذربایجان شرقی و روستای مکیدی نیز در این دره واقع شده است و پارک جنگلی حصار شده ای که در این دره ایجاد شده است، این مکان را مورد توجه گردشگران قرار داده است.

این تفرجگاه درست در پشت کوهستان های جاویدان قرار دارد که در ادامه راه آسفالته قلعه بابک بعد از گذر از روستای شجاع آباد، هجراندوست و آغویه و علی آباد به این پارک می رسد . این مکان با داشتن چمن زارهای معطر در دل جنگل جای دنج و آرامی برای آرامش و استراحت عاشقان طبیعت فراهم ساخته است.

وجود میوه های گوناگون همچون گردو، فندق، تمشک و ذغال اخته و همچنین زمزمه پرندگان طبیعت همران با نسیم محلی چشم و دل هر رهگذر را نوازش می کند.

گستره ی این پارک از قلعه درسی آغاز می شود و تا جنگل های آینالو در کنار ارس ادامه می یابد در ارتفاعات این تفرجگاه انواع گونه های گیاهی که مثل اینکه کلکسیونی از گیاهان دارویی و صنعتی می باشد مانند : آویشن، کهلیک اوتی، شیرین بیان، بومادران و… که برای بیماری مختلف مانند سرماخوردگی، سینوزیت و … مفید می باشد که باعث شده است که به جاذبه های این پارک افزوده و برای جمع آوری گیاهان مردم بیشتر مجذوب و شیفته ی پارک جنگلی مکیدی شوند. روی هم رفته هر چه از شرق شهرستان کلیبر به غرب یا شمال نزدیک شویم به انبوهی جنگل افزوده و نواحی استپی جنگل کاسته می شود.

اگر می‌خواهید از تبریز به کلیبر بروید، از همان ابتدای ورودی تبریز تابلویی به سمت اهر و کلیبر وجود دارد که باید وارد جاده‌ای دو طرفه شوید و حدود 210 کیلومتر طی کنید تا به کلیبر برسید. ورودی شهر یک میدان کوچک و شیب‌دار است که سه جهت بیشتر ندارد : راهی که وارد شهر شده‌اید، خیابان سمت چپ که شما را به داخل شهر و بافت قدیمی آن می ‌رساند و خیابان سمت راست که شما را به خانه‌های نوساز شهر می‌ رساند. این تفرجگاه درست در پشت کوهستان‌های جاویدان قرار دارد راهی که بدانجا منتهی می‌گردد از راه آسفالته قلعه بابک که بعد از گذر از روستای شجاع آباد، هجراندوست، و آغویه و علی‌آباد به این مکان می‌‌رسید.

اگر قصد رفتن به پارک جنگلی و طبیعی مکیدی را دارید لطفا خودتان را برای سفری حداقل دو روزه آماده کنید. اینجا کمپی اقامتی است که امکانات یک شب ماندن و خوابیدن بین طبیعتی واقعی را فراهم کرده است. شب‌های مکیدی با صدای شب پره‌ها و زوزه کمرنگ گرگ‌ها می‌گذرد و اگر می‌خواهید یک صبح خوب را شروع کنید از محلی‌های منطقه سراغ عسل طبیعی و نان محلی را بگیرید.

شاید جالب باشد بدانید مردم منطقه از تمام این میوه‌ها نهایت استفاده را می‌کنند و تا جایی که بتوانند از همین‌ها برای دعوت از گردشگران استفاده می‌کنند. مثلا شما تا به حال آش ذغال‌آخته خورده‌اید؟ چند سالی هم می‌شود که برای نشان دادن زیبایی‌های این دره مکیدی، جشنواره‌های کوچکی مثل جشنواره گردو و ذغا‌ل‌‌آخته در اینجا برپا می‌شود تا روی دیگری از کارکردهای جنگل‌های این منطقه هم نشان داده شود.

ایجاد محل مناسب برای اقامت گردشگران طبیعت به دور از هرگونه سروصدا و آلودگی‌های جوی و زیست‌محیطی، جذب توریسم و معرفی مناطق جنگلی ارسباران برای گردشگران، از مزیت‌های پارک مکیدی است.

منطقه حفاظت شده ارسباران :

همانطور که گفته شد پارک جنگلی مکیدی در منطقه ارسباران واقع شده است این منطقه حفاظت شده با وسعت 72 هكتار در كناره های جنوبی رود ارس در شهرستان كلیبر واقع شده و به عنوان مكان ذخیره بیوسفر در یونسكو به ثبت رسیده است و از ارزش های خاص گیاهی و جانوری بر خوردار است.

منطقه حفاظت شده ارسباران به دلیل وجود گونه های گیاهی و جانوری کمیاب، چشم اندازهای بکر و وسیع و شکنندگی و آسیب پذیری بالا، در سال های 50 و 52 شمسی ابتدا به عنوان منطقه ممنوعه و سپس به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی و تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است. همچنین به لحاظ ویژگی های منحصربفرد طبیعی در سال 1354 از طرف سازمان یونسکو بعنوان ذخیره گاه زیست کره را نیز دریافت نموده و از اشتهار جهانی برخوردار و به عنوان فسیل زنده نیز معروف است ارسباران را می توان از نظر تنوع گونه های درختی و درختچه ای و علفی و همچنین از نظر تنوع جانوری به عنوان یک ذخیره گاه بی نظیر شناخت. در این منطقه بیش از هزار گونه گیاهی ( 15 % گونه های گیاهی کشور) با 64 % کاربرد داروئی و 20 % زینتی و 17 % تغذیه ای و 28 % علوفه ای و 10 % حفاظتی و 5 % صنعتی وجود دارد ( بلوط، ارس، ممرز، گیلاس وحشی، سرخدار، گردو، چنار و … ) تنوع گونه های جانوری حدود 320 گونه با 39 گونه پستاندار، 220 گونه پرنده، 38 گونه خزنده و دوزیست و 22 گونه ماهی است که سیاه خروس قفقازی گونه منحصربفرد منطقه در کشور می باشد و از سایر گونه های مهم می توان به قرقاول ارسبارانی، پلنگ، خرس قهوه ای، گراز، شوکا، کل و بز وحشی و سیاه قوش، گربه وحشی و گربه جنگلی و انواع پرندگان شکاری و مهاجر آبزی و کنار آبزی اشاره کرد.منبع مکانبین